Hétvégén immár 125. alkalommal tartja meg éves ülését a labdarúgás szabályalkotó testülete (IFAB), amely várhatóan fontos döntéseket hoz a technikai segédeszközöket illetően.
A futball Grál-lovagjainak is nevezett, nyolcfős testület 2011-es tanácskozását már elöljáróban történelminek nevezte a tagság felét szolgáltató nemzetközi szövetség (FIFA), ugyanis a walesi Newportban végre lezárulhat a technológiai újítások felett évek óta tartó vita.
A kérdés azt követően került hangsúlyosan előtérbe, hogy a tavaly nyári, dél-afrikai világbajnokságon a meccsek eredményeit döntően befolyásoló hibákat követtek el a játékvezetők, ami világszerte felháborodást váltott ki, s egyúttal megmozgatta a feltalálók fantáziáját is. A tévedések elkerülését szolgáló - s a FIFA által februárban vizsgált - bírósegítő találmányok egyike a magyar Maruzsi Lászlóé. Az angol Guardian napilap szerint ugyanakkor mind a tíz eszköz megbukott a tesztek során, mivel egyik sem szolgáltatott biztos eredményt egy másodpercen belül, ám ezt a hírt egyelőre egy illetékes sem erősítette meg.
Az IFAB tavaly márciusban arról határozott, hogy leállítja a chipes labdával folytatott kísérleteket, miután csak az angol és a skót küldött támogatta az elképzelést.
A high-tech újításokat ellenző FIFA-elnök, Joseph Blatter továbbra is kitart amellett, hogy a további asszisztensek bevonásával lehetne elősegíteni a játékvezető munkáját, az európai szövetség (UEFA) jelenleg többek között a Bajnokok Ligájában próbálja ki a két gólbírós rendszert. Ha az IFAB hozzájárul, hasonló szisztémában dolgozhatnak a bírók jövőre az ukrán-lengyel közös rendezésű Európa-bajnokságon is.
Az IFAB 2010-es találkozója
A dél-walesi kikötővárosban további témák is napirenden lesznek péntektől vasárnapig. A német szövetség (DFB) például azt javasolta, hogy a büntetőterületen belül utolsó emberként elkövetett szabálytalanság ne vonjon maga után automatikusan piros lapot és 11-est is. A DFB indoklása szerint a 11-es már önmagában is elég, nem kellene duplán megbüntetni a vétkes csapatot.
A "Grál-lovagok" tanácskoznak emellett a nyakmelegítők és aláöltözetek színéről, valamint a sorfal helyét megjelölő, magától eltűnő spray-ről is. Terítéken lesz a játékvezető helyes magatartása is a pályára került élő és élettelen dolgok esetén. Hétvégén egy bagoly okozott fennakadást egy kolumbiai mérkőzésen, míg egy 2009-es angol bajnokin a labda egy nézőtérről bedobott strandlabdán irányt változtatva jutott a kapuba.
Az 1886-ban, 18 évvel a FIFA előtt alapított IFAB-nak nyolc tagja van. A testület felét 1913 óta a FIFA delegálja - ők íratlan szabály szerint mindig egységesen szavaznak -, a másik négy szakértő pedig Angliát, Skóciát, Észak-Írországot és Walest képviseli. A szabályok megváltoztatásához a voksok 75 százaléka szükséges.